A kávéfőzés egy igazi művészet. A kávé készítése során számos tényező befolyásolhatja az ital ízét, aromáját és minőségét. Figyelni kell a kávébab kiválasztására, a pörkölésre, az őrlésre, hogy milyen vizet használunk, számít maga a kávéfőző, és természetesen a helyes kávéfőzési technika is elengedhetetlen. Ha hiba csúszik a gépezetbe, akkor egy rossz kávé akár az egész napunkra rányomhatja a bélyegét. De hogyan készítünk otthon profi kávét? Milyen eszközök szükségesek hozzá? Milyen apró dolgokon múlhat a kávéfőzés sikere? Cikkünkben most ezt fogjuk megmutatni!
Kávéfőzés alapok: minden a jó alapanyagokon és eszközökön múlik
A zamatos kávé elkészítése sok kis apró részleten áll vagy bukik. Mielőtt rátérnénk arra, hogy mire figyelj a kávéfőzés során, először is vegyük sorba, hogy mi mindenre lesz szükséged a tökéletes feketéhez!
- kávéfőző (pl. automata kávéfőző, filteres kávékészítő, karos kávéfőző stb.)
- minőségi kávébab (szemes, nem őrölt)
- szűrt víz
- mérleg
- kávéőrlő
- hőmérő
- mérőedény (a megfelelő vízmennyiség kiméréséhez)
- hattyúnyakú vízforraló vagy kanna és filterek (ha filteres kávéfőzőt használsz)
- tejhabosító (opcionális)
A kávéfőzés szabályai: mikre figyelj?
És akkor most nézzük meg lépésről lépésre, hogy hogyan állj neki kedvenc kávéd elkészítésének!
- Használj minőségi szemes kávét
A jó kávé alapja, a minőségi kávébab. Hogy kinek, melyik a legjobb kávé, ez egyéni lehet, ezért érdemes többféle változatot kipróbálni, hogy megtudd, melyek azok a ízjegyek, amelyek a legközelebb állnak hozzád.
A kávé kiválasztásánál fontos szerepe van a kávébabok származási helyének. A savasság, az erősség és az íz függ attól, hogy a kávé milyen termőterületről származik.
Ízek szempontjából meghatározó lehet:
- a növény típusa
- a talaj összetétele
- az időjárás (pl. hogy mennyit sütött a nap vagy esett az eső)
- a kávécserje magassága
- a szüretelés és feldolgozás módja
- a pörkölés stb.
A kolumbiai, perui, guatemalai kávéfajtákra például a gyümölcsösebb ízvilág jellemző, míg a brazil típusokra a testesebb, csokoládésabb ízjegyek.
A kávéfőzés során továbbá az is meghatározó lehet, hogy arabica vagy robusta szemeket használsz.
Mi a különbség az arabica és robusta kávék között?
Arabica kávé:
- a koffeintartalma viszonylag alacsony (0,3-1,5%)
- gazdag aromák jellemzik és kevésbé keserű és savas, mint a robusta
- általában lágy pörkölésű, amely jobban kiemeli selymesebb ízvilágát
- cukortartalma nagyjából a kétszerese a robustának, míg zsírtartalma 60%-kal magasabb
Robusta kávé:
- magasabb koffeintartalmú (1,5-4%)
- kevésbé gazdag ízvilágú, erőteljesebb, savasabb és kesernyésebb
- általában sötétebb pörkölésű
Tudj meg még többet az arabicáról és robustáról itt >>
érleg is ideális lehet erre a célra.
- Mindig frissen őröld a kávét
Fontos, hogy sose vegyél darált kávét és mindig csak annyi kávébabot őrölj, amennyire aktuálisan szükséged van.
A kávéőrlés során a szemek apró részecskékre bomlanak. Ezzel növekszik az extrakciós terület és könnyebben kioldódnak a kávészemből az oldható anyagok. Már az őrlés során is jelentős mennyiségű illékony aromaanyag és gáz szabadul fel a kávéból.
Mivel az oxidációs folyamat közvetlenül az őrlés után elindul, ezért célszerű minél hamarabb felhasználni az őrölt kávét.
Nem csak a frissesség fontos, hanem az őrlés finomsága is, ezzel befolyásolhatjuk a kávé ízét.
- Szűrt vizet használj kávéfőzéskor
Ha kávéfőzésről van szó, nagyon sokat ad a kávé ízéhez, ha szűrt vizet használsz. Magyarországon többnyire jónak mondható a csapvíz minősége, nagyon fontos azonban, hogy az vízben található oldott ásványianyagoktól megóvd feketédet, illetve a kávéfőzőt is érdemes megkímélni a vízkőtől.
A vízszűrő csökkenti a víz keménységét, felfogja a szennyeződéseket, a víz sokkal lágyabbá válik, amit jót tesz a kávénak.
- Válaszd ki az ideális kávéfőzési módszert
Nem minden főzési módszer egyforma, mintahogy nem szereti mindenki ugyanazt a típusú kávét sem. Ahogy a kávébabokkal, úgy a kávéfőzési módszerekkel is érdemes kísérletezni, hogy megtaláld az ízlésednek legmegfelelőbb változatot. Nézzünk most meg néhányat!
Karos kávéfőzés
A karos kávéfőzők akkor a legideálisabbak, ha a presszókávé szerelmese vagy.
- Otthoni karos kávéfőző esetén fontos mind a gép, mint a csészék melegítése használat előtt. Ehhez a karon keresztül engedj forró vizet a csészékbe.
- A kávét tedd a karba, nyomkodd bele tamper segítségével, és töröld le a kar külső peremét, hogy ne maradjon rajta kávé.
- Öblítsd át forró vízzel a kávéfőzőt üresen, ezután helyezd fel a kart és indulhat is a kávéfőzés.
Kotyogós kávéfőzés
A kávéfőzés kotyogóval egyáltalán nem számít old schoolnak. Sőt, virágkorukat élik a modern kotyogósok, amelyekkel karakteres olasz eszpresszókat főzhetsz.
De hogyan is működik?
A kotyogós lényegét a hő hatására felmelegített vízből keletkezett gőz, illetve az általa kifejtett nyomás adja.
- Amint a készülék alsó tartályában a víz forrni kezd, a fokozódó nyomás átpréseli a gőzt a szűrőben lévő kávén.
- Végül a gőz lecsapódik, és a kávéból kioldott aroma- és színanyagoknak köszönhetően forró, jellegzetes illatú, sötét folyadékként folyik ki a felső tartályba.
- A folyamat során a kifolyócsőben elhelyezett súly a növekvő gőznyomástól felemelkedik, majd visszaesik, mikor a nyomás csökken. Ebből ered a kotyogó hang, amire a kávéfőző elnevezése is utal.
Filteres kávéfőzés
Amennyiben az eszpresszót túl erősnek találod, viszont szeretsz nagyon sok kávét inni, akkor a átfolyós vagy filteres kávé jó megoldás lehet. Elkészítésének lényege, hogy a megőrölt kávét egy filterbe helyezed, majd forró vizet öntesz rá. A víz átjárja a kávét, majd lassan lecsorog egy kancsóba vagy bögrébe.
Ez a kávéfőzési módszer elnevezését nemes egyszerűséggel onnan kapta, hogy a kávé egy filteren keresztül folyik át, ízvilágában elsősorban a dugattyús kávéfőzőben (french press) elkészített verzióhoz hasonlít.
Léteznek filteres kávékgépek is, de ezek sokkal gyengébb minőségű italt készítenek. Ha filterkávé, akkor mindenképpen manuálisan érdemes elkészítened.
Kávéfőzés kávéfőző nélkül
Kávét készíteni bizony kávéfőző nélkül is lehet, mégpedig istenit! Jó példa erre a török kávé. Ugyanakkor azt fontos megjegyezni, hogy igényel némi gyakorlatot, hogy az erős főzet jellegzetes habját a tetejére varázsold.
Hogyan készítsd?
- Megfelelő mennyiségű hideg vizet – adagonként 90-100 ml – önts egy ibrikbe, majd add hozzá a cukrot és közepes hőfokon kezdd el melegíteni, de soha ne forrald!
- Ezután jöhet az őrölt kávé – adagonként 1-2 púpozott kávéskanál, valamint 1/8 teáskanál kardamom.
- A kávét hagyni kell a felszínen úszni, csak akkor szabad megkeverni, ha süllyedni kezd.
- Amikor hab képződik a tetején, vedd le a tűzről. Majd két-háromszor ismételd meg, amíg vastag habréteg alakul ki.
- Végül szűrés nélkül öntsd csészébe.
- Csak tiszta kávéfőzővel dolgozz
A kávébabok olajat tartalmaznak, így ha nem tisztítod meg megfelelően a kávéfőzőt, akkor a következő alkalommal ezek jelentősen befolyásolják feketéd ízét, úgy fogod érezni, mintha megégett volna.
- Gőzölj és habosíts tejet
Tudtad, hogy otthon is gőzölheted a tejet és készíthetsz tökéletes habot? Nem kell lemondanod a tejeskávé és a cappuccino élvezetéről. Egy elektromos tejhabosítóval és jó technikával a kávézókban megszokott minőséget produkálhatod. A habosítás során a térfogat és hőmérséklet növelése, valamint az örvénylő kavarás a legfontosabb.
Hogy mennyire habosítható egy tej, az elsősorban a fehérje tartalmától (min. 3%/100 g) függ, így például az 1,5 %-os tejek is alkalmasak erre.
A tejhabosítás a legjobb és legegyszerűbb gőzkaros kávégéppel, azonban ennek hiányában sem kell lemondanod a habos különlegességekről. Használhatsz elektromos vagy kézi tejhabosítót, illetve French Press-t is erre a célra.
- Kézi elektromos habosító – Melegítsd a tejet 60 fokra, majd kissé döntsd meg a tejes edényt és engedd bele a tejhabosító fejét. Biztosítsd a folyamatos keverést, mert így tudod elérni a legkeményebb habot.
- Elektromos tejhabosító – Ezzel lesz a legkönnyebb dolgod, egyszerűen csak bele kell önteni a tejet és várni, hogy a gép elvégezze a dolgát.
- French Press – Sokan nem tudják, de nem csak isteni kávé, hanem szuper tejhab is készíthető vele. A folyamat itt is a tej melegítésével kezdődik, ezután kell átönteni a French Press-be és indulhat a dugattyúzás, amíg szép, krémes habot nem kapsz.
Milyen hibákat ne kövess el az otthoni kávéfőzés során?
Ezekre mindenképp figyelj, ha szeretnél profivá válni az otthoni kávékészítésben!
- Soha ne vegyél darált kávét.
- Ne használj régi kávébabot, amit hosszú hónapokkal korábban vásároltál és bontottál ki.
- Ne tárold a kávét fagyasztóban.
- Kávéfőzéskor figyelj oda a víz hőmérsékletére, ami ideális esetben 91-96 fokos. Ne legyen túl hideg, vagy túl meleg.
- Ne felejtsd el vízkőmentesíteni a kávéfőzőt, és minden használat után alaposan tisztítsd meg az eszközt.
- Figyelj oda a tárolásnál, hogy ne kerüljön a kávébab átlátszó üvegedénybe és tartsd napfénytől védett helyen.
Ha szeretnél még mélyebben elmerülni a kávék világában, megismerkednél a kávékészítés fortélyaival, és nem csak otthon csillogtatnád meg kávékészítő tudományodat, akkor nézz körül Best Mixer tanfolyamaink között, ahol a kávézás mesterévé válhatsz!